Najczęściej zadawane pytania
Znakowanie produktów wykonywać można za pomocą drukarki atramentowej dużej rozdzielczości, drukarki kartridżowej, drukarki inkjetowej tzw. drukarki plujki lub innych technologii jak np. znakowanie laserowe.
Określenie najlepszej drukarki dla produktu powinno nastąpić po analizie danego produktu i linii produkcyjnej lub podajnika. Ważnymi informacjami są: rodzaj powierzchni, na której drukujemy (tworzywo sztuczne, szkło, metal, papier, powierzchnia chłonna lub niechłonna). Parametry techniczne linii są również ważne: prędkość, liczba produktów, stabilność prowadzenia, dystans głowicy od produktu.
Koszt materiałów eksploatacyjnych jest zależny od rodzaju tuszu. Występują tusze rozpuszczalnikowe (solventowe), tusze olejowe, tusze utwardzane światłem UV (UV cure), tusze wodne. Rodzaj wybranej technologii powoduje użycie odpowiedniego tuszu i określenie jego kosztu. Najważniejszym jest jednak określenie wartości pojedynczego nadruku, ponieważ to pozwala na precyzyjną kalkulację kosztów produkcyjnych działów produkcji lub co-packingu.
Prędkość druku jest zależna od użytej technologii. Zazwyczaj jest proporcjonalna do rozdzielczości, którą oferuję dana drukarka. Najczęstsze prędkości standardowych systemów to 300-400 m/min dla drukarek CIJ (tzw. plujek), ponad 400 m/min dla drukarek kartridżowych, do 50 m/min dla drukarek CMYK piezoelektrycznych, do 300 m/min dla drukarek jednokolorowych piezoelektrycznych.
Prędkość druku nie powinna wpływać na jakość druku lub znakowania. Systemy drukujące są dobierane w taki sposób, żeby druk lub znakowanie odbywało się z zachowaniem jakości i stabilności. Analogicznie przy systemach ze zmienną prędkością do konfiguracji jest dodawany enkoder, który automatycznie kompensuje zmiany prędkości linii produkcyjnej lub podajnika.
Dla nadruku bezpośredniego etykiet najczęściej rozdzielczości znajdują się w przedziale 185 DPI do 300 DPI. Wykonuje się również nadruku za pomocą rozdzielczości 600 DPI. Rozdzielczość należy dostosować do wymagań odbiorów, logistyki oraz czytelności kodów kreskowych.
Drukarki przemysłowe do znakowania posiadają oprogramowanie pozwalające na kompatybilność z obecnymi systemami do zarządzania produkcją. W zależności od rodzaju systemów można zintegrować w łatwy sposób oprogramowanie drukarki tak abymonitorować drukarkę lub przesyłać dane. W przypadkach, gdy wymagania zakładu produkcyjnego są większe można dostosować dedykowany system drukarki do systemu ERP lub CMS w taki sposób, aby pobierać dane z różnych lokalizacji, monitorować produkcję oraz raportować zebrane wyniki. Możliwe jest również zastosowanie sztucznej inteligencji (AI), maintenace predictive czy mocy obliczeniowych w chmurze.
Drukarkę przemysłową do znakowania można zintegrować z istniejącym już oprogramowaniem do zarządzania zapasami i produkcji. W przypadku braku takiego oprogramowania dostawca systemów znakujących może dostarczyć oprogramowanie, które będzie pozwalało na monitoring drukarek i produkcji, wspierało zarządzenia produkcją oraz raportowało dane.
Drukarkę przemysłową do znakowania produktów niemal zawsze można dobrać w taki sposób, aby zmieściła się w przestrzeni roboczej. Pozwala to później na łatwiejsze zainstalowanie urządzenia drukującego na linii produkcyjnej czy podajniku.
Głównie należy stosować materiały dedykowane do danego typu drukarki lub technologii. Zawsze należy stosować wysokiej jakości materiały, żeby uniknąć zbędnych awarii wynikających np. z zanieczyszczenia układu tuszowego.
Najczęściej wielkość etykiety nie ma znaczenia, ponieważ dodruk danych na etykiecie jest wykonywany tylko na pewnym obszarze a drukarkę montuje się na etykieciarce (aplikatorze etykiet). W przypadku zastępowania etykiety nadrukiem bezpośrednim na kartonie (lub innej powierzchni), należy dobrać szerokość druku tak, żeby pozwalała na nadruk wszystkich danych. Szerokość druku odpowiada szerokości głowicy drukującej a długość nadruku może wynosić nawet kilka metrów.
Większość drukarek posiada kilka gniazd do połączenia. USB najczęściej służą do wgrywania danych do drukarki (kody zmienne, wzór nadruku). Ethernet jest uniwersalnym portem i służy do kontroli, sterowania, wgrywania i aktualizacji urządzenia. Drukarki mogą być doposażone w moduły WI-FI za pomocą których można łączyć się z siecią zakładowa LAN. Przy instalacji połączenia WI-FI, należy pamiętać o odpowiednim doborze urządzeń, żeby nie tracić komunikacji, która może być powodowana zakłóceniami z innych maszyn i urządzeń (falowniki, transformatory itp.)
Drukarki przemysłowe pozwalają na personalizację pojedynczych produktów lub personalizację opakowań. Zazwyczaj urządzenie drukujące instaluje się przy linii produkcyjnej lub na etapie pakowania (co-packingu). Istnieją możliwości nadruku jednokolorowego, kilkukolorowego lub w pełnym kolorze CMYK. Przed dobraniem drukarki należy sprawdzić wydajność produkcji oraz jakość jaką jakość druku chcemy osiągnąć na danym produkcie lub opakowaniu.
Tak, drukarki do znakowania są głównie jednokolorowe, natomiast jest możliwość konfiguracji dwu, trzykolorowych i drukujących w pełnym kolorze (np. CMYK).
Najczęstsze problemy z użytkowaniem drukarek do znakowania produktów i opakowań związane są z niewłaściwie dobraną technologią lub ograniczeniami drukarki. W takim przypadku należy skonsultować to z doradcą ds. znakowania produktów a następnie zmodyfikować system znakowania lub wymienić na inny odpowiedni dla danej aplikacji.
Drukarki do znakowania dzięki ciągłemu udoskonalaniu oraz wykorzystaniu wieloletniego doświadczenia są niemal dziecinnie proste w obsłudze. Operator zawsze może liczyć również na pomoc telefoniczną lub online ze strony serwisu.
Producenci drukarek do znakowania szkolą autoryzowany serwis w konserwacji, diagnostycei naprawach urządzeń. Dla każdej stosowanej technologii konieczne są oddzielne szkolenia w celu osiągnięcia maksymalnie profesjonalnego wsparcia zakładów produkcyjnych i co-packingowych.
Wskazać należy, że większość gwarancji w swoich warunkach pokrywa ten sam zakres. Standardowa ochrona gwarancyjna obejmuje wszystkie awarie wewnętrzne, będące następstwem wad produkcyjnych lub niewłaściwego działania urządzenia powstałego na skutek działań z etapu produkcji urządzenia. Gwarancję można rozszerzyć lub przedłużyć podpisując odpowiednią umowę z serwisem.
Drukarki termiczne tzw. drukarki kartridżowe posiadają wymienne pojemniki z wbudowaną głowicą drukującą. Każdorazowo po wymianie kartridża w drukarce, otrzymujemy również nową głowicę drukującą, dającą pełną jakość nadruku. Drukarki laserowe nie posiadają płynnych materiałów eksploatacyjnych.
Wartość eksploatacji drukarki do znakowania produktów jest uzależniona przede wszystkim od wybranej technologii. W składowe kosztów wchodzą materiały eksploatacyjne (tusz, rozpuszczalnik), przeglądy okresowe, zużycie modułu drukującego oraz zaangażowanie do obsługi. W zależności od wydajności produkcji dobierana jest technologia w taki sposób, aby była przyjazna operatorowi i generowała jak najmniejsze koszty.
Wymiana materiałów eksploatacyjnych jest następstwem wybranej technologii. Technologie dobiera się odpowiednio do charakterystyki produkcji lub pakowania produktu. Wymiana może mieć miejsce od kilku dni do kilku miesięcy.
Ilość maksymalną znakowania na minutę określa się po zaprojektowaniu nadruku (layoutu). W zależności od długości projektu i wybranej technologii liczba nadruków może wynosić od kilku sztuk do kilkuset sztuk na minutę.
W zależności od wyboru technologii druk i znakowanie wykonywane są od około 50 DPI dla drukarek CIJ (tzw. plujek) po 600 DPI dla drukarek kartridżowych TIJ lub piezoelektrycznych (hires). Dla specjalnych wymagań budowane również są systemy 1200 DPI.
Najczęściej wyższa rozdzielczość poprawia jakość nadruku, natomiast należy ja dobierać adekwatnie do aplikacji. Doradca ds. znakowania powinien dostosować konfigurację tak, żeby spełniała wymogi odbiorców, logistyki a przy tym nie generować nadmiernych kosztów związanych z zakupem zbyt drogiego systemu. Zakup drukarki o zbyt dużej rozdzielczości do wymagań będzie zbędnym wydatkiem i nie wpłynie na poprawę odczytu danych po stronie obiorcy końcowego
Drukarki posiadają własne oprogramowanie, które jest dostarczane bezpłatnie wraz z urządzeniem. Możliwe jest również przesyłanie danych z innych systemów (np. Microsoft)bezpośrednio do drukarki przemysłowej do znakowania lub drukowania.
Wyróżnia się drukarki przemysłowe ręczne ważące około 0,5 kg oraz stacjonarne liniowe, które ważą od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Większość drukarek posiada wielkość pozwalającą na transport w bagażniku samochodu osobowego.
Większość drukarek da się przenosić np. między liniami produkcyjnymi. Najlepiej jednak zgłosić to na etapie planowania, tak aby instalator dostarczył i zamontował ewentualne dodatkowe elementy ułatwiające montaż/demontaż.
Taśmy do drukowania zazwyczaj oznaczają kalkę termotransferową do drukarki termotransferowej TTR. Występujące rodzaje to: woskowa, woskowo-żywiczna i żywiczna. Inną taśmą stosowaną na produkcji może być wstęga z etykietami, na której dodrukowywane są dane o produkcie lub data ważności i seria produkcji. Folia opakowaniowa do produkcji opakowań np. na maszynach flowpack jest również rodzajem taśmy, na której dodrukowuje się dane o produkcie lub oznaczenia. Zawsze zaleca się dostarczenie próbek lub specyfikacji materiału, na którym będzie wykonywany nadruk. Pozwala to na precyzyjne dobranietechnologii lub rodzaju tuszu.
Istnieją różne możliwości podłączenia: wewnętrzne oprogramowanie drukarki, program desktopowy na PC lub dodatkowe oprogramowanie serwerowe. Jeśli zakład produkcyjny posiada własne zasoby programistyczne udostępniony może być protokół komunikacyjny za pomocą którego można przesłać dane do drukarki.
W starszych typach drukarek występują porty szeregowe, szczególne popularny RS232, natomiast często urządzenie jest doposażanie w moduł konwertujący do komunikacji Ethernet. Interfejs Bluetooth występuje w drukarkach natomiast jego rola bardziej służypomocniczo np. do komunikacji z panelami sterującymi drukarkami lub urządzeniami peryferyjnymi (klawiatura, mysz).
Drukarki przemysłowe dedykowane do profesjonalnej produkcji na liniach produkcyjnych nie wymagają dodatkowego osprzętu. Drukarki do bezpośredniego nadruku na kartonach lub produktach eliminują etykiety, co obniża koszty znakowania etykietami. Nie wymagają również zaangażowania operatora i częstych zmian rolek z kalką i etykietami. Jedno opakowanie tuszu wystarcza na nadruk od kilku do kilkuset tysięcy opakowań i produktów.
Tak, przemysłowe drukarki do znakowania posiadają możliwość drukowania kodów 2D. Należy jednak upewnić się czy kody 2D generowane przez oprogramowanie drukarki są zgodne ze standardami GS1. Kolejnym ważnym aspektem kodów 2D jest dobranie do nich odpowiedniej jakości druku, żeby wszystkie dane były właściwie odczytane. Należy również zweryfikować możliwość drukowania dynamicznych danych z uwagi na zmiany wprowadzane przez organizację GS1 tj. eliminacja kodów EAN13 i zastąpienie kodami GS1 Data Matrix, która nastąpi do 1 stycznia 2027 roku.
Profesjonalne drukarki do znakowania mają wiele cech. Skracając bardzo mocno można wskazać przykładowo po jednej właściwości każdego typu: Drukarka CIJ plujka: Zaleta – możliwość druku z dalekiego dystansu głowicy od produktu.
Wada - niska rozdzielczość druku
Drukarka kartridżowa TIJ:
Zaleta – wysoka rozdzielczość (nawet do 600 dpi).
Wada – potrzeba niewielkiego dystansu głowicy drukującej od powierzchni produktu czy opakowania.
Drukarka piezoelektryczna (Hi-Res):
Zaleta - wysoka rozdzielczość i niski koszt eksploatacji.
Wada - wrażliwość głowicy na uszkodzenia mechancizne.
Znakowarki laserowe:
Zaleta - brak konieczności stosowania materiałów eksploatacyjnych.
Wada - niebezpieczeństwo pracy z wiązką laserową i wysoki koszt zakupu.
Drukarki termotransferowe:
Zaleta – brak konieczności stosowania materiałów eksploatacyjnych w postaci płynów.
Wada - druk kontaktowy z zadrukowywaną powierzchnią.
Zaangażowanie operatora w konserwacje występuje w minimalnym stopniu. Najczęściej operator powinien ograniczać się do podstawowych czynności związanych z uruchomieniem i wyłączeniem drukarki. W zależności od urządzenia czynności te polegają na włączeniu/wyłączeniu, przetarciu głowicy drukującej czy zabezpieczeniu kartridża drukującego w przypadku drukarki kartridżowej TIJ.
W takim przypadku serwis stara się w jak najszybszym czasie dotrzeć do zakładu produkcyjnego oraz uruchomić drukarkę. Możliwe jest również dostarczenie urządzenia zastępczego na czas naprawy lub na okres zamówienia części do naprawy w przypadku bardziej skomplikowanych awarii.
Gwarancja urządzeń i drukarek do znakowania wynosi nawet do 5 lat. Podział jest zależny od technologii i stanu urządzenia. Drukarki używane posiadają od 3 do 9 miesięcy gwarancji, drukarki nowe od roku do 5 lat gwarancji. Procedura gwarancyjna polega na ustaleniu okoliczności powstania awarii lub ostatnich zauważonych anomalii przy urządzeniu. Historia eksploatacyjna drukarki znajduje się w systemie prowadzonym przez serwis, natomiast klient może otrzymać dostęp do logowania i przeglądania historii napraw i przeglądów.