Unia Europejska wprowadza z dniem 3 lipca 2021 roku obowiązek znakowania jednorazowych produktów wykonanych z plastiku. Wiele produktów z tworzyw sztucznych zostaje całkowicie wycofanych z użytkowania. Krajowa legislacja jest znacznie opóźniona względem Unii Europejskiej a Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, iż „trwają intensywne prace nad transpozycją do polskiego prawa przepisów dyrektywy SUP”. Zgodnie z zapisami Dyrektywy od 3 lipca 2021, zakaz wprowadzania do obrotu obejmie takie produkty z tworzyw sztucznych jak: widelce, łyżki, noże, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, kubki i pojemniki na napoje oraz pojemniki na żywność.

Jednocześnie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. nakazuje znakowanie produktów takich jak:

  • Podpaski higieniczne
  • Tampony oraz aplikatory do tamponów
  • Chusteczki nawilżane, tj. uprzednio nawilżone chusteczki przeznaczone do higieny osobistej i uprzednio nawilżone chusteczki do użytku domowego;
  • Wyroby tytoniowe z filtrami i filtry sprzedawane do używania z wyrobami tytoniowymi
  • Kubki na napoje.

Firma Druk Serwis 24 Sp. z o.o. reprezentowana przez Dyrektora Zarządzającego Krzysztofa Niczyporuka uczestniczy aktywnie w pracach Polskiej Izby Opakowań, gdzie podejmowane są działania w kierunku wspierania producentów i konsultacje przepisów prawnych wprowadzanych na polski rynek.

Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy SUP (Single Use Plastic), a także wychodząc naprzeciw potrzebom producentów, firma Druk Serwis 24 przygotowała rozwiązania dedykowane do znakowania wyrobów z tworzywa sztucznego.  Znakowanie opakowań z plastiku powinno odbywać się przy wykorzystaniu symboli/grafiki przygotowanej przez Komisje Europejską.

Oznakowanie SUP dedykowane na rynek polski.
Oznakowanie SUP uniwersalne – wymaga dodrukowania tłumaczenia wg języka urzędowego danego kraju.
Oznakowanie uniwersalne – wymaga dodrukowania tłumaczenia wg języka urzędowego danego kraju.

Rozwiązania dedykowane do znakowania plastiku powinny posiadać możliwość druku z rozdzielczością minimum 300dpi. Druk Serwis 24 posiada w swojej ofercie urządzenia drukujące idealnie odpowiadające wymogom Dyrektywy oraz mogące spełnić warunki nawet najtrudniejszych aplikacji:

  • Drukarka TIJ VIPER znakująca nawet do 600 dpi, łatwa w instalacji oraz zastosowaniu na istniejących liniach produkcyjnych
  • Drukarka Copilot MAX UV drukująca z rozdzielczością 360 dpi w rożnych kolorach od boku i od góry

Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą. Nasi specjaliści dobiorą urządzenia nawet do najtrudniejszej aplikacji. Kliknij w link i skontaktuj się z nami – KONTAKT